Ekonomi İş Dünyası

TEB’in ekonomiye verdiği destek 2022 yılının ikinci çeyreğinde artarak devam etti

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2022 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ikinci çeyrek sonu itibarıyla TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan kredileri toplam aktiflerinin yüzde 57’sini oluşturdu. 

TEB, ülke ekonomisine katkı sağlayarak sürdürülebilir büyümeyi desteklerken, “iyi ve örnek banka” olma anlayışıyla tüm paydaşlarına değer katmak ve toplumda pozitif etki yaratmak için çalışmalarına devam etti. 

30 Haziran 2022 tarihi itibarıyla TEB’in aktif toplamı 256.1 milyar TL olurken, net kârı 4,705 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan kredileri ise toplam aktiflerinin yüzde 57’sini oluşturdu. Her dönem olduğu gibi risk yönetimine ve aktif kalitesine öncelik veren TEB’in toplam kredileri yılın ilk yarısında 149.4 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, aynı dönemde toplam mevduatı ise 185.9 milyar TL oldu. 2022 yılında güçlü sermaye yapısıyla birlikte istikrarlı büyümeyi sağlayan ve karlılığını sürdürülebilir bir şekilde devam ettiren TEB’in özkaynakları 18.7 milyar TL olurken, sermaye yeterlilik rasyosu hedef rasyo olan yüzde 12’nin üstünde, yüzde 15.58 oranında gerçekleşti.

TEB, Türk Lirası ile yapılan birikimleri kurdaki olası değişimlere karşı korumak amacıyla “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesap”, “Döviz Tevdiat Hesabı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesap”, “Altın Hesabı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesap” ve “YUVAM Hesap” ürünlerini hem gerçek hem de tüzel müşterilerine sunmaya devam etti. Yılın ikinci çeyreğinde TEB Kur Korumalı TL Vadeli Mevduatların toplam hacmi yüzde 149 artarken, TEB’in bu ürünlerindeki pazar payı ise 100 baz puan yükseldi. Tasarrufu ön plana çıkarmaya devam eden TEB, birikimi olan müşterilerini kur riskine karşı korurken, yabancı para mevduatı olan müşterilerini de TL birikim yapmaya teşvik ediyor.

Müşterilerini tasarrufa teşvik etmek için mevduat tarafında alternatif ürünler sunan TEB, para yatırma/çekme esnekliğiyle birikim yapmayı kolaylaştıran Marifetli Hesap ile müşterilerinin tasarruf alışkanlığının yaygınlaşmasına katkıda bulunurken, yeni müşteri edinimini de artırdı. TEB’in TL Marifetli Hesap hacmi sene başına kıyasla yüzde 3,5 arttı.

TEB, alternatif ödeme planları, üç ay taksit erteleme özelliği ve uygun vade seçenekleriyle sunduğu tüketici kredileriyle müşterilerine desteğini sürdürdü. Müşterilerin tüketici kredilerine erişimi kolaylaştıran dijital kanalları kullanma oranı arttı. Yılın ikinci çeyrek verilerine göre kredi başvurularının yüzde 80’ini dijital kanallardan alan TEB, onaylanan kredilerin de yüzde 84’ünü dijital kanallardan kullandırdı. 

Dijital bankacılık kanallarındaki deneyimini geliştirmeye devam eden TEB, müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarını pratik ve çözüm odaklı bir anlayışla karşılarken, bankacılık işlemlerini hızlı ve kesintisiz yapmalarını sağladı. Yılın ikinci çeyreğinde TEB’in dijital bankacılık kanallarını kullanan müşteri sayısı 2.37 milyona yükselirken, sadece mobil bankacılık üzerinden işlemlerini yapan müşteri sayısı ise 2 milyona yaklaştı. 

You may also like