İş Dünyası Sektör Haberleri

POLİSAN HOLDİNG İLK ÇEYREKTE KARLILIĞINI 3 KAT ARTTIRDI

Polisan Holding, 2022 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre Holdingin konsolide gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 132,6 artırarak 826,1 milyon TL, FAVÖK marjı 1,4 puan yükselerek yüzde 19,1 ve net karı da 3 katlık büyümeyle 131,2 milyon TL oldu. 

Polisan Kansai Boya’nın dahil olduğu kombine finansal sonuçlara göre de, kombine gelirlerde yüzde 87,5’lık büyüme gerçekleşti ve 1.409,5 milyar TL rakamına ulaşıldı. Kombine FAVÖK marjı yüzde 19,8’e çıkarken, net karı 144,7 milyon TL olarak gerçekleşti, burada yaşanan artış da 3 kat oldu. 

Polisan Holding CEO’su Mehmet Hacıkamiloğlu, finansal sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, “Türkiye ekonomisinin kendi sorunlarına Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle küresel piyasalarda yaşanan bozulma ve maliyet artışları da eklenince aslında herkes için zor bir ilk çeyrek yaşandı. Ancak bu dönemde grup şirketlerimizin, portföylerinde, pazar dinamiklerine ve müşteri beklentilerine cevap verebilecek ürünlere ağırlık vermesi ve etkin çalışma sermayesi yönetimi ile güçlü sonuçlar kaydettik. Güçlü tedarikçi ilişkilerimiz ve etkin stok yönetimi ile hem müşteri memnuniyeti hem de karlılık alanında fark yaratmaya devam ettik” ifadelerini kullandı. 

Kimya, liman, gayrimenkul ve boya sektörlerinde faaliyet gösteren Polisan Holding, 2022 ilk çeyrek finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. Holding, savaş nedeniyle artan piyasa risklerine, enflasyonist baskıya, hammadde maliyet artışlarına rağmen başarılı bir ilk çeyrek geçirdi.

27 Ülkeye İhracat Yapan Polisan Kansai Boya, 127. Showroomunu Londra’da Açtı 

Polisan Holding CEO’su Mehmet Hacıkamiloğlu, güçlü finansal sonuçları, Polisan Kansai Boya, Polisan Kimya, Poliport ve Yunanistan’daki yatırımları Polisan Hellas’taki titiz finansal disipline, operasyonel karlılık odaklı doğru ürün miskine bağlayarak açıkladı. Grup şirketlerin yeni dönem çalışmaları hakkında da bilgi verdi ve geçen sene belirledikleri beş yıllık strateji doğrultusunda çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Mehmet Hacıkamiloğlu, Polisan Kansai Boya tarafındaki yenilikler için şunları kaydetti: “Doğru ürün miksi, etkin hammadde maliyet yönetimi, KAIZEN ve Yalın 6 Sigma Yeşil Kuşak teknikleri sayesinde operasyonel karlılığımızı arttırdık. Marka algısına yönelik yatırımlarımızın yanı sıra, e-ticaret faaliyetlerimize odaklanıyoruz.”  

2021 yıl sonu itibarıyla 26 ülkeye boya ihracatı yaptıklarını, yanı sıra yurt dışında 126 showroomlarının bulunduğunu kaydeden Mehmet Hacıkamiloğlu, “127. mağazayı yılın ilk çeyreğinde Londra’da açtık. İngiltere başta olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz bütün ihracat pazarlarında marka algısını güçlendirmeye yönelik çalışmalara ağırlık verdik” dedi. 

Poliport’ta Yenileme Çalışmalarının Son Çeyrekte Tamamlanması Bekleniyor

Polisan Holding’in liman operasyonlarını yürütmek için Kocaeli Körfez Bölgesinde 1971’de kurduğu Poliport’ta dijital dönüşüm yatırımlarına hız verildiğini dile getiren Mehmet Hacıkamiloğlu, kapasite artırımına ilişkin yenileme ve genişletme çalışmaları hakkında da açıklama getirdi.   Mehmet Hacıkamiloğlu, “2021 yılında 81 milyon TL’lik bir yatırım ile başlattığımız yenileme çalışmalarının sonucu olarak, 200 metrelik iskelemizin geçtiğimiz günlerde faaliyete başladı. Tank onarım ve antrepolardaki genişletme çalışmalarının da yılın son çeyreğinde tamamlanmasını bekliyoruz. Bu yatırımların, operasyonel karlılığımızı destekleyeceğini öngörüyoruz” dedi.

You may also like