İş Dünyası Sektör Haberleri

Muğla ihracatta 1 milyar dolara koşuyor

Türkiye’nin turizm merkezlerinden biri konumunda olan Muğla, 2021 yılında 774 milyon dolarlık ihracata imza attı. Muğla, 2022 yılında 1 milyar dolar ihracat hedeflerken, Ege İhracatçı Birlikleri 2021 yılında Türkiye’ye 555 milyon dolar döviz kazandıran Muğla’nın ilk 5 ihracatçısı için “Muğla İhracatının Yıldızları Ödül Töreni” düzenledi.

Ege İhracatçı Birlikleri ve Dünya Gazetesi iş birliğinde, Bodrum Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenen, “Ege İhracat Buluşmaları-Muğla” toplantısında Muğla ihracat şampiyonları ödüllerine kavuştu. 

Su ürünleri sektörü ilk üçe ambargo koydu

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe Türkiye birinciliğini uzun yıllardır sürdüren Kılıç Holding şirketlerinden KLC Gıda Ürünleri İth. İhr. A.Ş. Muğla ihracat şampiyonu oldu. 

Muğla’dan en çok ihracat yapan ikinci ve üçüncü firmalarda su ürünleri sektöründen çıktı. Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim İhracat ve İthalat A.Ş. Muğla’dan en fazla ihracat yapan ikinci firma olarak listeye adını yazdırırken, üçüncü basamakta Noordzee Su Ürün. İhr. San. ve Tic. A.Ş. yer buldu. 

Muğla ihracat şampiyonlarının ikisi maden sektöründen 

Muğla’nın ihracatına 2021 yılında 106 milyon dolarla en çok katkı sağlayan ikinci sektör konumundaki madencilik sektörü, 2021 yılında Muğla ihracat şampiyonları listesinde iki firma ile temsil edildi. 

Ermaş Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş., Muğla’dan en fazla ihracat yapan dördüncü firma olurken, Mikroman Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş. beşinci sıradan listeye girdi. 

Bodrum Ticaret Odası’nda düzenlenen “Ege İhracat Buluşmaları-Muğla” toplantısının açılışında konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Muğla’nın Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’ni birleştiren; turizm, tarım, madencilik ve ihracat kenti olduğunu vurguladı.

Eskinazi: “Muğla’dan 1 milyar dolar ihracat bekliyoruz”

Muğla’nın, 2020 yılında 585 milyon dolar olan ihracatını 2021 yılında yüzde 32’lik artışla 774 milyon dolara çıkardığı bilgisini veren Eskinazi, “Su ürünleri sektörümüz 528 milyon dolarlık ihracatla Muğla ilimizin ihracatının yüzde 68’ini tek başına gerçekleştirdi. Madencilik sektörümüz 106 milyon dolarlık ihracatla ikinci sektör olurken, yaş meyve sebze sektörümüz 44 milyon dolarlık ihracatla üçüncü sırada yer aldı. Muğla’mızın ihracattaki artış hızı 2022 yılında da devam ediyor. Muğla, 2022 yılının Ocak – Nisan döneminde yüzde 24’lük artışla ihracatını 220 milyon dolardan 272 milyon dolara çıkardı. Muğlalı ihracatçılarımızdan bu yıl 1 milyar dolar barajını geçmelerini bekliyoruz” diye konuştu.  

Son dönemde artan maliyetler nedeniyle ihracatçıların işletme sermayelerinin erozyona uğradığını dile getiren Eskinazi sözlerini şöyle tamamladı; “Bu süreçte ihracatçı firmaların finansman ihtiyacı her zamandan daha fazla. İhracatçımızın kara gün dostu Türk Eximbank, sizlere destek olmak için toplantımıza katıldı. Türkiye, 2022 için 250 milyar dolar ihracat hedefliyor. EİB olarak bu ihracata 19 milyar dolarlık katkıda bulunma çabasındayız. Sürdürülebilirlik, dijitalleşme, tasarım, Ar-Ge yoğunlaştığımız konu başlıkları.” 

Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar’a ziyaret

“Ege İhracat Buluşmaları – Muğla” toplantısı için Muğla’ya giden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit ve Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz ile birlikte Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar’ı ziyaret etti. 

Ziyarette Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’nın tarımsal üretimini ve ihracatını artırmak için Seydikemer’de tarıma dayalı ihtisas OSB projesini hayata geçirmek için yoğun biçimde çalıştıklarını aktardı. 

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, aynı modeli İzmir’deki meslek kuruluşlarının iş birliğiyle Dikili’de hayata geçirdiklerini, seracılık üzerine faaliyet gösterecek jeotermal kaynaklı Dikili TDİOSB’yi hayata geçirdiklerini, bu bölgenin kısa zamanda tüm parsellerinin satıldığını ifade etti. Eskinazi, “Dikili OSB projesinin hayata geçirilmesi için %70’i hibe şeklinde olmak üzere AB fonlarından faydalandık. Muğla’yla deneyimlerimizi paylaşacağız” dedi. 

You may also like