Uncategorized

Metro Türkiye’ye “Pandemi Dönemi En İyi Sürdürülebilirlik Projesi” ödülü

 Metro Türkiye, gıda güvenliğini sağlama amacıyla başlattığı ‘Tabağında Ne Var?’ projesi ile 3. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’nde ‘Pandemi Dönemi En İyi Sürdürülebilirlik Projesi’ ödülünü almaya hak kazandı.

Metro Türkiye‘den yapılan açıklamaya göre, salgın ile birlikte artan gıda güvenliği talebine yönelik olarak başlattığı ‘Tabağında Ne Var?’ projesi ile Metro Türkiye, toplam 8 bin 500 adet ürünü kapsayan, 430 taze sebze ve meyve çeşidinin tarladan sofraya uzanan hayat hikayesini, 15 farklı kriterdeki izlenebilirlik bilgilerini kendi geliştirdiği dijital izlenebilirlik sistemiyle sunarak müşterilerinin tükettikleri gıdalarla ilgili olası tüm sorularını yanıtlıyor.

Tüketiciler, Metro Türkiye mağazalarında yer alan meyve ve sebzelerin tarladan sofraya gelene kadar geçirdiği tüm süreçlerin bilgisine ürünlerin üzerindeki QR kodu akıllı telefonlarının kameralarına okutarak erişebiliyor. Hem profesyonel müşteriler hem de son tüketiciler, ürünün etiketinde yer alan QR kodu okuttuğunda hangi çiftçinin ürünü hangi tarlada ne zaman hasat ettiğinden ürünün pestisit ve ağır metal analizlerine, hasat edildiği tarladan paketlendiği tesislerin gıda güvenliği ve adil çalışma koşullarına uyumluluk denetimlerine, organik ürün sertifikasından besin değeri analizlerine kadar tüm hikayesini görebiliyor ve güvenle tüketebiliyor.

Yüzde 100 gıda güvenliği hedefiyle 30 yılda 1.550 tarlayı yerinde kontrol eden, 189 bin analiz gerçekleştiren Metro Türkiye, tedarikçilerin hem tesislerini hem de ürünlerini belli periyotlarda denetliyor. Başta pestisit (tarım ilacı) ve ağır metal analizleri olmak üzere 530 parametrede analiz gerçekleştirerek yalnızca bu testleri geçen, güvenilir ürünlere raflarında yer veriyor. Ayrıca 2022 yılında tüm kendi markalı organik ürünlerini de izlenebilirlik sistemlerine dahil ederek bu ürünlerin analiz ve denetim sonuçları, besin ögeleri, ambalaj özellikleri, nerede, ne zaman hasat edildiği ve organik ürün sertifikası gibi bilgileri tüketicilere dijital olarak sunmayı hedefliyor.

You may also like