Mapsis Metal Kurucusu Filiz Akkaş: Hedef Belirleyin, Hedefi Olmayan Gemiye Rüzgar Bile Yardım Edemez

Mapsis Metal Kurucusu Filiz Akkaş: Hedef Belirleyin, Hedefi Olmayan Gemiye Rüzgar Bile Yardım Edemez

Mapsis Metal Kurucusu Filiz Akkaş: Hedef Belirleyin, Hedefi Olmayan Gemiye Rüzgar Bile Yardım Edemez 

Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen #evdekal sohbetleri Kanalekonomi instagram sayfasında yayınlarına devam ediyor. Gazeteciler, iletişim profesyonelleri ve iş dünyasının önemli isimlerinin bilgi ve tecrübelerini paylaştığı yayınlar serisinde her çarşamba; iş dünyasının başarılı isimlerinden olan Tezmaksan Makine Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu izleyenleri her hafta başarılı rol model kadınlarla buluşturmaya devam ediyor. 

Aydoğdu bu haftaki yayınında , girişimcilik ve başarı öyküsü ile Tezmaksan Müşteri İlişkileri koordinatörü Yalçın Paslı tarafından yazılan ve Tezmaksan Akademide eğitim alan öğrenciler yararına sosyal sorumluluk proje kitabi ” Kadından Sanayici Olmaz mı Dediniz” kitabında da yer alan Mapsis Metal Kurucusu ve Genel Müdürü Filiz Akkaş’ı konuk etti. 

Yayında tecrübelerini ve girişimcilere tavsiyelerini aktaran Filiz Akkaş aynı zamanda TOBB AB Uyum Komisyonu Ropörtörü, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyesi ve Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi görevlerine devam ediyor.

2011 yılında TOBB eğitimlerine katılarak sıfırdan başladığını ifade eden Akkaş, “ KOSGEB eğitim ve hibe duyurularını yazılı basın aracılığı ile duydum ve başvurdum bu eğitimleri ilk alanlardanım diyebilirim. Aldığım eğitimler sonucu metal işleme sektöründe bir boşluk olduğunu gördüm, bunun üzerine giderek risk aldım.2011 yılında başvurularımı yaparak 350 m2 alanda Kosgeb desteğinden de faydalanarak işimi kurdum. 2015 yılında ortağım Pelin Özkan’la büyümeye devam ettik.

GEBZE’den CERN’e 

Sivil Savunma Sanayi alanında üretim yapan Mapsis Metal Türkiye’den Cern’e üretim yapan ilk 5 firma arasında yer alıyor. Bu süreci kadın olmanın süreçleri takip etme öngörüsü ile zamanında alınan eğitim ve sertifikasyonların da başarısı olarak nitelendiren Akkaş “ 2011 den 2016 ya kadar farklı sektörlerde üretim yaptık. Edindiğimiz tecrübe ve yetkinlik ile havacılık ve savunma sanayinde katmadeğerli ürünlere yönelerek gerekli sertifkasyon işlerimizi tamamladık. 2015 yılında TOBB CERN İrtibat Ofisi aracılığı ile başvurularımızı yaparak ilk ihalemizi aldık. Şu anda CERN’in direkt üreticileri arasındayız” dedi.

Virüs ve Bakterileri Yok eden Yerli Üretim 

Pandemi sürecinde fırsatları görerek, üretmeye odaklandıklarının altını çizen Akkaş “Arge’ye yoğunlaştık. Ortamlarda virüs ve bakterileri ortamda sınırlayann ve yok eden tamamen yerli bir üretim çalışıyoruz.”

Girişimcilere tavsiyelerini şu şekilde sıraladı.

  • Risk Alın
  • Üniversite öğrencilerine tavsiyem mutlaka staj yapın ve yarı zamanlı çalışmayı deneyimleyin
  • Girişimcilik ekosistemindeki aktörleri iyi tanıyın
  • Sizi destekleyecek ve yol gösterecek STK lara üye olun
  • Hedef Belirleyin, hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım edemez
  • Başarısızlık hiç denememiş olmaktan iyidir
  • Sevdiğiniz işi yapın
  • Girişimcilik deneyimlerini aktaran kitaplar okuyun.
Google+ Linkedin