Kuveyt Türk’ten Türkiye’nin ve dünyanın ilk sürdürülebilir sermaye benzeri sukuk ihracı

Kuveyt Türk’ten Türkiye’nin ve dünyanın ilk sürdürülebilir sermaye benzeri sukuk ihracı

Türkiye’nin ve Kıta Avrupası’nın ilk sukuk işlemini 2010 yılında yapan Kuveyt Türk; yine bir ilke imza atarak katılım finans ilkeleri doğrultusunda Türkiye’de ve dünyada ilk kez “Global Sürdürülebilir Tier 2 Sermaye Benzeri Sukuk İhracı” gerçekleştirdi. 

Kuveyt Türk’ün, 350 milyon dolar tutarındaki 10 yıl vadeli ve 5. yılın sonunda erken itfa opsiyonu olan sürdürülebilir sukuk ihracına Kıta Avrupası, Birleşik Krallık, Amerika, Asya ve Körfez dâhil çok geniş bir coğrafi dağılımıyla 4,3 milyar doların üzerinde talep geldi. 

Sürdürülebilir sukuktan elde edilen kaynak, yenilenebilir enerji finansmanı başta olmak üzere yeşil ve sosyal proje finansmanlarında değerlendirilecek.

2010 yılında Türkiye’nin ve Kıta Avrupası’nın ilk sukuk işlemini yaparak Türkiye’yi faizsiz sermaye piyasalarıyla tanıştıran Kuveyt Türk; sukuk alanında bir ilke imza atarak Türkiye’de ve dünyada ilk kez “Global Sürdürülebilir Tier 2 Sermaye Benzeri Sukuk İhracı” gerçekleştirdi. 

Bank ABC, Citibank, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Capital, KFH Capital ve HSBC ortak koordinatör olarak yetkilendirilerek ihraca talep toplama işlemi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Kuveyt Türk’ün, 350 milyon dolar tutarındaki 10 yıl vadeli ve 5. yılın sonunda erken itfa opsiyonu olan sürdürülebilir sukuk ihracına; Kıta Avrupası, Birleşik Krallık, Amerika, Asya ve Körfez dâhil geniş coğrafi dağılımıyla 150’nin üzerinde yatırımcı kuruluştan 4,3 milyar doların üzerinde talep geldi. 

12 katın üzerinde talep ve birçok ilk…

Yatırımcıların yoğun ilgisi sayesinde talep miktarı sukuk ihracının 12 katını aşarak %6,125 ile Kuveyt Türk’e 2017 yılından beri Türkiye’den ihraç edilen en iyi Tier 2 fiyatlamasını getirdi. Geniş bir katılımcı kitlesine ulaşan ihraçta yatırımcı çeşitliliği sağlanarak 100’e yakın yatırımcıya dağıtım gerçekleşti. Dağıtımın %20’si ise tamamen yeşil/sosyal içerikli fon yatırımcılarına yapıldı. İhraç kendi içinde de birçok ilki barındırıyor:

  • Türkiye’nin ve dünyanın ilk sürdürülebilir Tier 2 sukuk ihracı.
  • 2017 yılından beri Türkiye’den ihraç edilen en düşük fiyatlı Tier 2.
  • Kuveyt Türk’ün şimdiye kadar topladığı en yüksek talepli işlem.
  • Türkiye’deki finansal kuruluşlar arasında ikinci en yüksek talepli ihraç.

Ayrıca, sürdürülebilirliğin yanı sıra sermaye benzeri formatında ihraç edilen sukuk işlemiyle Kuveyt Türk; halihazırda güçlü olan konsolide sermaye yeterliliği rasyosunu 389 baz puan artırmış olacak. 

“Sürdürülebilir projelere finansman desteğimizi giderek artırıyoruz”

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan;“Türkiye’nin ve dünyanın ilk Sürdürülebilir Tier 2 Sukuk ihracını gerçekleştirmekten dolayı oldukça mutlu ve heyecanlıyız. Son yıllarda önemi küresel düzeyde daha iyi kavranan sürdürülebilirlik, birçok sektörde olduğu gibi finans dünyasının gündeminde de ön sıralarda yer alıyor. Kuveyt Türk olarak, çevresel ve sosyal kredi değerlendirme sisteminden yeşil ürün ve hizmetlere, atık yönetiminden tasarruf planlamalarına, entegre kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden yönetişim önceliklerine birçok farklı alanda çalışmalar yürütüyor, çevresel ve sosyal kurumlarla iş birliği içerisinde bu alanda önemli adımlar atıyoruz. Yine bir ilke imza atarak katılım finans ilkeleri doğrultusunda bu kez Türkiye’nin ve dünyanın ilk Sürdürülebilir Tier 2 Sukuk ihracını, yatırımcılardan aldığımız yoğun ilgiyle başarılı bir şekilde tamamladık. Sağlam bir adım attığımız bu alanda, sürdürülebilir temalı kaynak çeşitliliğimizi ve fonlamalarımızı artırmaya devam edeceğiz” dedi. 

Google+ Linkedin