Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç : Bu dönem birlik beraberlik ve dayanışma dönemidir

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç : Bu dönem birlik beraberlik ve dayanışma dönemidir

Sunbera İletişim Ajans Başkanı Ayşegül Sünbül’ün Kanalekonomide canlı instagram bağlantısı ile gerçekleştirilen evdekal sohbetlerinde konuğu, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç oldu.

Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından yürütülen proje yayında konuşan Dr. Memduh Büyükkılıç Pandemi sürecinde Kayseri de alınan önlemler ve süreç hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, “ Bu dönem birlik beraberlik ve dayanışma dönemidir” dedi. Erciyes kış turizmini erken kapatmak zorunda kaldıklarını ifade eden Büyükkılıç bir sonraki sezona güçlü hazırlandıklarını ifade ederek, Erciyes’in uluslararası yüksek irtifa kamp merkezi olması için hazırlıkların sürdürüldüğünü ifade etti. Sanayisi yanında tarım ve turizm konularında da atağa gecen Kayseri’de Koramaz vadisinin UNESCO geçici listesine alındığını aktaran Büyükkılıç, soğanlı vadisi balon turizmine hazırlandığını, ayrıca tarihi 4 bin yıl öncesine dayanan tabletleri ile Dünyanın ilk ticaret merkezi olan Kültepe Kaniş Karum’unda müzeye çevrileceğini ifade etti.
 
Ayşegül Sünbül: Kayseri korona virüs sürecini nasıl geçiriyor?

Dr.Memduh Büyükkılıç: Böyle bir süreç ve dönem görmemiştik. Pandemi olunca ülkeyi değil tüm dünyayı ilgilendiriyor. Bu yüzden sorunu ciddiye almak lazım. Biz bir miktar şanslıyız. Şöyle ki, Kayserili hemşerilerimiz yasalara mevzuatlara uyar ve bize sorun çıkartmazlar. Çünkü bu uygulamaların onların menfaatine olduğunu bilirler. Kayseri insanı yardım etmeyi sever böyle olunca sorunları çözmek daha kolay oluyor. Bizdeki vaka sayısı farklı ülkelerden gelen ya da İstanbul, İzmir gibi şehirlerden gelen hemşerilerimiz var idi onlardan kaynaklanan sebeplerden bir miktar arttı. Ama bu bizim için karamsar olacağı bir tablo değil. En az hasarla bu süreci aşacağımızı düşünüyoruz.

16 ilçe belediyemizle dayanışma içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, abi-kardeş diyalogu içerisindeyiz. Sorun çıkartan değil sorunları çözen bir yaklaşım içerisindeyiz ve böyle olunca bunun bereketini görüyoruz. Güven önemli ama takdir edersiniz ki güvenilirlik çok daha önemli. Bizleri seven, güvenen hemşerilerimiz, yıllardır hizmetkârları olduğumuz için sözlerimize güvenir ve tavsiyelerimize uyarlar. Bizlerin kendileri için çabaladığımızın farkındalar. Biz, belki de doktor olmamın getirisiyle, bu süreç daha başlangıç aşamasındayken kendi içerimizde önlemler almanın çabası içerisinde olduk. Kendi sosyal tesislerimizi kapattık, huzurevine ziyareti kapattık. Kayserimizde huzurevinde hiç olumsuz bir şey yaşanmadı. Bu gibi önlemleri aldık. Günübirlik huzurevimiz vardı, onu kapattık. Engelli yavrularımızın olduğu okulları kapatmıştık, kütüphanelerimizi, sosyal tesislerimizi kapatmıştık. Bizim bu uygulamalarımızın daha sonra tüm Türkiye’de uygulandığını görmek bizi memnun etti, doğru bir şey yaptığımızı anladık.

300 BİN MASKE DAĞITTIK

Bu süreçte kullanacağımız ürünler ile ilgili, gerek el dezenfektanı gerek ortam dezenfektanı ile ilgili maliyeti bize yüksek gelmeye başladı, içimize sinmedi. Kuruluşumuz olan Kaski’ye talimat verdik, Tarım bakanlığından izini aldık, üretimi başlattık. Şehir hastanemize, üniversite hastanemize, sağlık kuruluşlarına destek olduğumuz gibi, insanların yoğun olduğu bölgeye de koymak suretiyle bu uygulamayı başlattık. Böylece biraz da dolaylı kazanım elde ettik. Çünkü dönem kazan-kazan dönemi.
3 senedir aynı su fiyatlarını uyguluyoruz. Aynı zamanda da hiç kimsenin suyunun, elektriğinin kesilmemesinin şartıyla inisiyatif kullandık. Sayaçların sayılması da problem olacağı için son gelen faturalar baz alınarak daha sonra hesaplaşırız diyerek ortalama bir fatura üzerinden ilerledik. O konuda da gerekli çalışmalar yaptık.

Eldiven konusunda bir panik vardı, Kayseri meslek edinme kurslarımız vardı hemen dönüşüme talimat verdim. KAYMEK te  maskeleri kendimiz ürettik. İlk etapta her gün 6 bin, bugünlerde 15 bine kadar ulaşan bir süreçte 300 binin üzerinde maske ürettik ve dağıttık.

870 OTOBÜS ŞOFÖRÜNE KARANTİNA

Ulaşımda iç işleri başkanlığımızın talimatlarına aynen uyduk. Önceden de başlatmıştık bu süreci ama daha sonra daha disiplinli çalıştık. Belediye otobüs şoförleri ile ilgili bir bulaş gündeme geldi. Ardından bir fedakârlık yaptık, belki bu yapılmayacak bir şeydi. 870 tane otobüs şoförüne karantina uyguladık. Çünkü şehrin her yanına yayma riski vardı. Daha önce bize kızanlar daha sonra bizi takdir etti. Çok değerli bir uygulama yaptığımızı gördük. Ayrıca o şoförlerimizin ücretlerini de çalışıyormuş gibi ödedik. Çünkü bir devleti yaşatmak insan ile olur, insanı yaşat ki devlet yaşasın gayreti içerisinde olduk.

Bu çalışmalarımızı yaparken hiçbir zaman korkuya ya da cezaya yönelik değil, ikna ederek izah ederek güvenilirlik yüz ifademizle vatandaşlarımıza anlatarak bu uygulamalarımızı hayata geçirdik. Sokağa çıkma durumunda da bir zorluk görmüyoruz Kayseri’de. Vatandaşlarımız uyuyor her şeye.

Ben sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Daha önceden Kayseri’mize şehir hastanesi gibi bir değeri kazandırmakla adeta bir kazanımımız oldu. Gerek araştırma, gerek virüs izolasyonu konusunda, tedavi açısından da bölge hastanesi niteliğinde değerli sağlık ekibimizin de uyumuyla pandemi kurulu olarak dayanışma içerisinde şehrimizi, insanımızı koruduk ve iyi bir noktaya geldik. Bundan sonraki süreçte daha dikkatli olmamız gerektiğini, yaklaşık 1 aylık bir süreçte fedakarlığımızı daha da arttırarak inşallah kazanan biz oluruz. Ayrıca bir mahallemizi, 3 tane de apartmanımızda karantina uygulamalarımız oldu, bugün o apartmanımıza gittim, gerek muhtar gerek emniyet güçlerimizle ziyaret ettik, tabii ki içeriye girmedik, ihtiyaçlarının talimatlarını aldık ve yardımcı olduk.

Google+ Linkedin