KalDer Kayseri Eğitimde de Mükemmellik dedi

KalDer Kayseri Eğitimde de Mükemmellik dedi

Kayseri ve civar illerde Toplam Kalite Yönetimi bilincinin artırılması ve mükemmellik kültürünün geliştirilmesi amacıyla 2014 yılında açılan KalDer Kayseri Temsilciliği,  EFQM kültürünü yaşam biçimine dönüştürecek faaliyetlerine devam ediyor. KalDer Kayseri Temsilciliği’nin şuanda gündeminde  ise Toplam Kalite Yönetimi ve Sürdürülebilirlik kültürünü ve EFQM Modeli’ni esas alarak üyelerinin kurumsal performansını yükseltmek var. Bu bağlamda KalDer Kayseri  değişim projelerini hızla hayata geçirecek kurumlara ve bireylere özel eğitim çalışmalarına odaklandı. 

KalDer Kayseri Temsilcisi Latife Sönmez Şahin ile faaliyetleri üzerine  keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Girişimcileri odağına alan sayfamız istegucumuz.com’ a özel bilgiler veren Şahin, pandemi sürecinde online eğitimlere daha çok odaklandıklarını ve bu alanda bir takım yenilikler yaptıklarını söyledi. KalDer Kayseri Temsilciliği’nin bu bağlamda ilklere de imza attığını ifade eden Şahin, şu anda kurulum aşamasında olan KalDer Akademi hakkında da bilgiler paylaştı.

‘Türkiye Kal-Der olarak ilk video eğitimlerimizi hizmete sunduk’

 KalDer Akademi çatısı altında verilen eğitimleri son dönemlerde çeşitlendirdiklerini ve kurumların ihtiyaçlarına daha çok cevap verebilen bir modele kavuşturduklarını ifade eden  Şahin , “KalDer Akademi” olarak adlandırdığımız eğitim ortamımızda , genel katılıma açık eğitimler ve kurum içi eğitimler yer alıyor. Ayrıca uygulamaya yönelik rehberlikler, üniversiteler işbirliğinde yaptığımız sertifika programları ve çeşitli bilgi paylaşım platformları da KalDer Akademi’yi destekliyor.

Kal-Der Akademi bünyesinde kendi oluşturduğumuz içerikleri de kullanacağız. EFQM Model eğitimleri, EFQM Model değerlendiricilik eğitimleri gibi lisanslı eğitimlerimiz var. Kendi eğitimlerimizin yanı sıra Enokta ,Ekampüs, Vizgo gibi video ve e-eğitim kuruluşları ile stratejik anlaşma yaparak onların eğitimleri ile KalDer Akademi’yi zenginleştirir hale geldik. Blanchard ile stratejik ortaklığımız var. Türkiye Kal-Der olarak ilk video eğitimlerimizi hizmete sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şimdi de KalDer Akademi de kurulum aşamasında ilerliyor” dedi.

Soldan Sağa :
Sunbera İletişim Danışmanlık Genel Müdürü Hatice Şimşek
Kayseri Kal-Der Temsilcisi Latife Sönmez Şahin

KalDer kataloğunda bulunan eğitimleri öncelikle webinar olarak katılımcılara sundukları bilgisini aktaran Şahin, sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu süre boyunca 50 gün gibi kısa bir sürede herbirine 400-500 katılımcının katıldığı onlarca eğitimle, etkinlikle binlerce katılımcıya eğitim suncuklarını ve bu eğitimlerden %90’ın üzerinde memnuniyetle geri bildirim aldıklarını belirtti. KalDer’in sadece eğitim hizmeti vermediğini, Özdeğerlendirme/Dışdeğerlendirme gibi uygulamalarıyla şirket  emarını çekip ayrıntılı şekilde analiz ettikten sonra özel gelişim raporları da çıkarabildiklerini aktardı. Şahin , “Eğitimle ilgili faaliyetlerimiz devam ediyor. Online eğitimler, video eğitimler, yüz yüze eğitimler konusunda elimizi çok kuvvetlendirdik.

Video dışında webinar ve yüzyüze eğitime devam ediyoruz. Ayrıca KalDer kataloğunda bulunan eğitimleri webinar olarak da verebildik. Portföyde olan eğitimlerin dışında eğitim kataloğunda olan tüm eğitimleri,Genel Katılıma açık ya da Kurum içi olarak sunabiliyoruz” şeklinde belirtti. Şirketlere özel gelişim raporu konusuna değinen Şahin, “KalDer sadece eğitim veren bir kuruluş değil. Şirketin adeta emarını çekip analiz edip özel gelişim raporları da çıkarabiliyoruz. Yani  kurumsallaşma adına  kurumlara özgü yol haritası çıkarıyoruz. Bu yol haritasını uygulama yolunda kurumlara rehberlik, danışmanlık hizmeti de sağlıyoruz. Örneğin  stratejik satın alma konusunda gelişme sağlamak isteyen bir kuruluşla bu konudaki yetkin eğitmenlerimizi buluşturarak bu konuda da güzel bir enerji yakaladık. Bu önemli konuyla ilgili Genel katılıma açık eğitim başlığı da açarak diğer üyelerimizin de taleplerine açtık. Şirketler ihtiyaçlarını bize belirtmeleri halinde o şirkete özgü ihtiyaçlara yönelik çözüm önerilerimizi devreye alabiliyoruz” diye belirtti.

Esnek liderlik eğitimlerinin son dönemlerde çok kıymetli olduğunu belirten Şahin , “Son dönemde krizleri doğru yönetmek, risk yönetimi gibi konular önem kazandı. Her kuruluş az ya da çok bocaladı pandemi sürecinde. Dolayısıyla bu eğitimlerin tüm kuruluşlar için ne kadar kıymetli olduğu ortaya çıktı. Esnek çalışma ve esnek liderlik önemli hale geldi. Motivasyonla ilgili konular önemli hale geldi. Eğitimin konusunun dışında, eğitmen havuzu da çok önemli. KalDer işbirliğinde çok kıymetli eğitim konuları ve eğitmenler var. Eğitim verip eğitimin uygulanabilirliği sürecinde de oluyoruz. Bir nevi mentörlük de yapıyoruz. Toplam yönetim danışmanlığı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

KalDer’le ödül heyecanı ile  başlayan bir hikaye

Kalder Kayseri Temsilcisi Latife Şahin: 

“Ben iş hayatında 22. yılımı yaşıyorum. Daha önce özel şirketlerde Kalite Müdürlüğü yaptım. Kariyerimde KalDer’le  kesişme noktam geçtiğimiz yıl 28. si düzenlenen Kalite Kongresi’ne yıllar boyunca gitmemle oldu. Kalite anlamında kendi uzmanlık alanındaki çalışmalarda ne kadar başarılı olduğunu gördüm. Bunu çalıştığım kurumda da uygulamak ve o coşkulu ödül töreninde bizim de yer almamız gerektiğini düşündüm. Kültür değişikliği içinde yönetim desteğini almak da çok kıymetli tabii ki. Yönetimin desteği ile kurumumuzda Toplam Kalite Yönetiminin vücut bulmuş hali olan EFQM Modelini uygular hale geldik. İletişim ,ürün, hizmet, yöneticilik kalitesini yönetme tarzını anlatıyor toplam kalite. EFQM de bu konuların kaliteli yönetimine kimlik kazandırıyor. Girdilerle çıktıların bağlantısını kuruyorsunuz. O dönem çalıştığım kurumumda modelin gerekliliklerini uygulayarak kurumumuza ödül kazandırmayı başaran ekibin içinde yer almak büyük bir mutluluk oldu. (hatce Şimşek/İşte gücümüz.com

Google+ Linkedin