İstanbul Startup Liginde

İstanbul Startup Liginde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, küresel girişimcilik araştırmaları yapan Startup Genome’un 2020 raporuna göre, İstanbul’un yükselen ekosistemler listesinde 16. sırada yer aldığını bildirdi.

İstanbul‘un yükselen ekosistemler listesinde Dubai, Moskova ve Brüksel gibi şehirleri geride bırakarak 16. sırada yer aldığına dikkati çeken Varank, “Teknoloji tabanlı girişimlerde potansiyelimiz yüksek, hedeflerimiz büyük.” ifadesini kullandı.

Dünyanın önde gelen girişimcilik araştırma kurumu Startup Genome’un Dünyanın Yükselen En İyi 100 Ekosistemi sıralamasında İstanbul 16’ncı sırada yer aldı. Startup.watch kurucusu Serkan Ünsal “Unicorn çıkarmamız gelecek yıl İstanbul’un sıralamasını daha da yükseltecek” dedi.

Raporda ayrıca, 2010’dan bu yana bu ekosistemlerin 115 milyar dolarlık kulüp girişimleri oluşturmak için birleştikleri de belirtildi. 20’den fazla ülkedeki bu başlangıç ekosistemlerinin yaklaşık 60’ı tek boynuzlu at veya milyar dolarlık bir çıkış gördü.

Bunlardan 27 ekosistem bu tür en az iki anlaşma gördü. Rapora göre, küresel başlangıç ekonomisi yaklaşık 3 trilyon dolarlık bir değer yarattı. Rapor salgına ayrı bir bölüm ayrıldı. Sermaye ve talep şoku gibi ekosistem uygulamalarını etkileyen olumsuzluk gelişmelere koronavirüs pandemisinin de eklendiğine vurgu yapıldı.

Türkiye, ‘Dünyanın Yükselen En İyi Ekosistemi’ sıralamasının gelecek yılki araştırmasında iddiasını biraz daha artıracak. Yakın zamanda Türkiye’den çıkan ilk unicorn olan Peak Games’in varlığı, İstanbul’u daha üst sıralara taşıyacak.

Dünyadaki en başarılı startup ekosistemlerinin %30’u Asya’da 

Raporun ana listesinde yani öne çıkan en başarılı startup ekosistemlerinde ilk 30’a bakacak olursak, Silikon Vadisi ilk sıradaki yerini koruyor. Onu New York, Londra, Pekin, Boston, Tel Aviv sırasıyla izliyor. Tokyo, Seoul, Shenzhen, Hangzhou ve Sao Paulo listeye yeni eklenenler olarak dikkat çekiyor. İlk 30 ekosistem arasında Asya büyümeye devam ediyor. Dünyadaki en başarılı startup ekosistemlerinin yüzde 30’u Asya’da yer alıyor. Asya’nın bir diğer önemli özelliği ise, yeni eklenen ekosistemlerin derin teknolojilerde öne çıkıyor olması. Bu yılki raporda yine derin teknoloji startuplarının artan önemine dikkat çekiliyor. Tokyo, Seoul, Shenzhen ve Hangzhou güçlü Ar-Ge’ye sahip derin teknoloji startupları söz konusu olduğunda dikkat çeken ekosistemler arasında.

Google+ Linkedin