Geleceğin kadın siber güvenlik uzmanlarını, Cisco yetiştiriyor

Geleceğin kadın siber güvenlik uzmanlarını, Cisco yetiştiriyor

Cisco, sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekledi. Siber güvenlik alanında kariyer fırsatları yaratmayı ve kadınları sektöre kazandırmayı amaçlayan “Siber Güvenliğe Katılım” programı düzenlendi. Programa, % 60’ı kadın yaklaşık 2600 kişi kayıt yaptırdı. Beş gün süren ve online ortamda ücretsiz olarak verilen eğitimler, bu alanda kariyer hedefleyenlere özel bir fırsat sundu.

Hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ve imza attığı inovasyonlarla Türkiye’nin geleceğine yatırım yapan Cisco, bu kez de teknoloji alanında kadın istihdamını destekleyen anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Eğitim programı 14-18 Eylül tarihlerinde ücretsiz olarak gerçekleşecek. Programının amacı, siber güvenlikte kariyer fırsatları yaratmak, cinsiyet eşitliğini geliştirmek ve siber güvenlik farkındalığı yaratmaktır.

Amaç, kadınları sektöre kazandırmak ve siber güvenlik farkındalığı

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve COVID-19 salgını ile hayatın her aşamada online ortama kayması, güvenlik ihtiyacını öncelikli bir hale getirdi. 2021 itibariyle global çapta siber saldırıların yol açacağı hasarın 6 trilyon doları bulacağı öngörülüyor. Dolayısıyla bu tehditle başa çıkmak için gerçek anlamda bir “siber güvenlik ordusu”na ihtiyaç var. Ancak Türkiye’de üniversitelerin STEM (fen matematik, mühendislik, bilim) bölümlerinde okuyan kız öğrencilerin oranı %37 iken, bu alanda kariyerine devam edenlerin oranı %10’a kadar düşüyor. Yetişmiş eleman açığını kapatmanın yolu ise teknoloji sektörünü kadınlar için de çekici hale getirmekten geçiyor.

Teknoloji lideri bir firma olarak Cisco’da bu ihtiyaca cevap verebilmek ve Türkiye’nin dijital çağda ihtiyaç duyduğu yetkinlikte profesyoneller yetiştirilmesine destek olmak amacıyla anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Cinsiyet eşitliğine inanan ve Türkiye’nin dijital dönüşüm yol haritasında etkin bir rol üstlenen Cisco bu alanda önemli işler yapmıştır. 14-18 Eylül tarihlerinde hayata geçirdiği “Siber Güvenliğe Katılım” programında amaç, başta kadınlar olmak üzere siber güvenlik alanında çalışmak isteyenlere eğitim imkânını sağlamak, siber güvenlik farkındalığını pekiştirmek ve bu alanda yetişmiş eleman ihtiyacının karşılanmasına destek olmak.

Sektörden 40 uzman öğrencilerle buluştu

Cisco’nun “kolektif çalışmanın gücü”ne olan inancını vurgular şekilde, Binyaprak, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Habitat ve Cisco Networking Akademi (NetAcad) iş birliği ve Cisco’nun çözüm ortaklarının da desteğiyle gerçekleştirildi. Eğitim programı, 5 gün boyunca günde 2.5 saat olmak üzere online olarak sunuldu. 32 panelist ve 8 moderatörün katkı sağladığı eğitimde, siber güvenliğe giriş dersleri verildi. Ayrıca katılımcıların kariyer planlamalarında ilham alabilecekleri farklı sektörlerden liderlerin katıldığı paneller de düzenlendi. Netaş, Mastercard, Unilever gibi firmalardan ve Cisco’dan uzmanların siber güvenliğin önemini paylaştıkları oturumlar düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra siber güvenlikte etik konuları, farklı sektörlerde siber güvenlik uygulamaları ve CIO’ların gözünden dijital dönüşüm perspektifi de katılımcılara aktarıldı.

“İlham verici eğitimler aldık”

Projenin asıl hedef kitlesi 17-25 yaş arası genç kadınlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra %50’si üniversite öğrencisi farklı yaş gruplarından kadın ve erkek yaklaşık 2600 kişi eğitimlere katıldı. Hukuktan ekonomiye, tıp fakültesinden bilgisayar mühendisliğine hatta lise öğrencilerine kadar çok çeşitli alanlarda eğitim gören katılımcılardan oluşmaktadır.Bu katılımcıların yaklaşık % 60’ını kadınların oluşturması, projenin hedefine ulaştığının bir göstergesi.

Eğitimlerde her gün yüzlerce soruya yanıt verilirken, katılımcılar da memnuniyetlerini “Katıldığımız en başarılı programlardan biriydi. İlham verici eğitimler aldık, kafamızdaki soru işaretlerine cevap bulduk ve çok yararlı bilgiler edindik. Kariyer planlamamızda bize yol gösterici olacak bu proje için Cisco’ya ve NetAcad ailesine çok teşekkür ederiz” şeklinde dile getirdi.

Didem Duru: Benzer projelere devam edeceğiz

Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru‘da Türkiye’nin yarınlarına yönelik sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiklerine işaret ederek şöyle dedi: “Teknoloji alanında kadın istihdamını teşvik etmek ve siber güvenlik alanında farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz ‘Siber Güvenliğe Katılım’ haftamız son derece başarılı geçti. Katılan tüm panelistler ile Binyaprak, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Habitat’a verdikleri destekten ötürü çok teşekkür ederim.”

Proje ilerleyen dönemlerde de farklı uzmanlık alanlarında verilecek eğitimlerle devam edecek. Geçen haftaki eğitimde en başarılı 20 katılımcı ise ileri eğitimlere ve sertifikasyon programlarına kabul edilecek ayrıca rehberlik hizmeti de verilecek.

Google+ Linkedin