İş Dünyası Sektör Haberleri

Garanti BBVA, 6. kez Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde…

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yürüttüğü şirket içi politikalar, müşterilerine ve topluma sağladığı katkılar başta olmak üzere tüm değer zincirine dokunan başarılı çalışmalarıyla 6. kez Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne giren Garanti BBVA, geçen yıl 78.56 olan skorunu 88.56’ya çıkardı.

Garanti BBVA kadınların sosyal ve ekonomik anlamda güçlenmeleri, karar alma mekanizmalarındaki rolünün artması, hem profesyonel hayatta hem de toplum içinde cinsiyet eşitliğinin sağlanması için hayata geçirdiği uygulamalarıyla üst üste 6. kez endekste yer alan Türkiye’den tek şirket oldu. 

Endekste değerlendirilen kriterler arasında liderlik ve yetenek konularında kadına özel uygulamalar, ücrette cinsiyete dayalı eşitlik, çocuk sahibi çalışanlar için hayata geçirilen uygulamalar, kadın girişimcilere yönelik çalışmalar, ayrımcılık politikası ve şiddeti önleme çalışmaları bulunuyor. Garanti BBVA değerlendirmede; eşit ücretlendirme politikası, üst yönetim ve yönetici pozisyonundaki cinsiyet dengesi ile çalışanlar/müşteriler özelindeki Çeşitlilik ve Kapsayıcılık projeleri ve toplumsal yatırım programlarıyla aldığı yüksek puanlarla öne çıktı. 

2016 yılında finans sektörüyle başlayan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde bu yıl 414 şirket yer alırken, Garanti BBVA’nın bünyesinde bulunduğu BBVA da toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla 82 puanlık skor elde etti. 

You may also like