Gündem Yaşam

Fransa’dan “Otomobil al ama yürü ya da toplu taşıma kullan yasası “

Fransa’dan “Otomobil al ama yürü ya da toplu taşıma kullan yasası “

Fransa parlamentosu, karbon salınımına dikkat çekmek için yeni bir yasa çıkardı. Bu yasaya göre reklam vermek isteyen otomotiv şirketleri, alternatif ulaşım araçlarının da reklamını yapacaklar. Yasaya aykırı davranan şirketlere ise 50 bin euro para cezası uygulanacak.

Dünya genelinde özellikle  karbon emisyon meselesi için çalışmalar devam ediyor. Bu bağlamda; karbon emisyonunu düşürmek için çalışan ülkelerden bir tanesi de Fransa. Ayrıca SUV gibi büyük motorlu araçlara da vergi düzenlemeleri getiren Fransa, belirli miktarda karbon salınımı olan araçların 2028’den itibaren tamamen yasaklanmasını sağlayacak bir yasa çıkardı.  1 Mart 2022 itibarıyla yürürlüğe konacak yeni yasa ile , otomobil reklamlarını da düzenlemeyi hedefliyor.

Otomobil şirketleri, alternatif ulaşım araçlarının da reklamını yaparak karbon salınımına dikkat çekecek!

Fransa’daki yeni yasaya göre reklam yapacak otomobil şirketleri, kendilerine sunulan 3 alternatif reklamdan bir tanesini seçip, otomobillerine ek olarak alternatif ulaşım araçlarını da reklam haline getirecekler. “Günlük kullanım için toplu taşıma araçlarını kullanın“, “Kısa yolculuklar için yürümeyi veya bisiklete binmeyi tercih edin” ve “Araç paylaşımını düşünün” gibi başlıklara sahip olan bu alternatif reklamlar, her şirket için zorunlu olacak. Televizyon, gazete ve hatta internet reklamlarını bile kapsayan yasa, “#SeDeplacerMoinsPolluer” (Daha az kirletin) sloganı ile tüm Fransa’yı etkisi altına alacak.

Şimdiden Hyundai ve  Volkswagen yasaya uyacağını açıklarken, kanuna aykırı hareket eden şirketlerin 50 bin euro para cezasına çarptırılacakları da belirtildi.

You may also like