İş Dünyası Sektör Haberleri

Dinçer Lojistik Hackathon’da kazananlar belli oldu

Dinçer Lojistik’in, sektörün geleceğini belirleyecek yeni akıllı teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla üniversite öğrencileri, genç girişimciler ve yazılımcılara yönelik olarak düzenlediği Dinçer Lojistik Hackathon’un kazananları belli oldu.

Blockchain altyapısıyla lojistik ve e-ticaret firmaları arasındaki veri sorunlarını çözmeyi hedefleyen Kafa ekibi Peykchain projesiyle birinci, uygulama üzerinden yük değişimi ile optimizasyon sağlamayı hedefleyen Truck Share ekibi ikinci, oyunlaştırma ile uçtan uca lojistik sektöründeki problemleri ele alan GreenCod üçüncü oldu. Jüri Özel Ödülü’nün sahibi ise QR kod ile veri güvenliğini sağlamayı hedefleyen QRGO ekibi oldu. 

Sektöre, topluma, ekonomiye ve çevreye değer katma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Dinçer Lojistik’in düzenlediği Dinçer Lojistik Hackathon, 48 saatlik bir maratonun ardından sona erdi. Üniversite öğrencileri, genç girişimciler ve yazılımcıların yoğun ilgi gösterdiği Dinçer Lojistik Hackathon’da yeni akıllı lojistik trendleri ve sektörün geleceğini belirleyecek teknolojileri fikirleri yarıştı. Birincilik ödülünün Fatma Kiraz ve Kadir Furkan Kiraz’dan oluşan “Kafa” ekibine gittiği Hackathon’da ikincilik ödülünü Cem Buğra Çil, Furkan Dursun, Orhan Akarsu ve Nurettin Çoban’dan oluşan Truck Share, üçüncülük ödülünü Barış Elcik, Serkan Yılmaz, Mert Aksoy ve Burak Şahin isimlerinin yer aldığı “Greencod” ekibi kazandı. Dinçer Lojistik Hackathon’da jüri özel ödülü ise Ercan Turgut, Fatih Argın ve Oğuz Kağan Amaç’tan oluşan “QRGO” ekibinin oldu.

“Geçnçlerin ve girişimcilerin bakış açısına ihtiyacımız var”

Hackathon’un açılış konuşmasını yapan Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, girişimci, dinamik ve yenilikçi gençlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Pandeminin de etkisiyle değişim ve hızın en çok konuşulan kavramlar haline geldiğini ifade eden Dinçer, “İnsanlık tarihinde en büyük değişimlerin yaşandığı bir döneme tanıklık ediyoruz. Bu değişime doğan girişimci arkadaşlarım bunu bizim jenerasyondan daha iyi yönetecekler” dedi. Dönemin problemlerine girişimci bir bakış açısıyla yaklaşılması gerektiğine inandığını belirten Mustafa Dinçer “Konusunda tecrübeli ama yaptığı işe alışan, çeşitli sebeplerle körlük yaşayan bizler için sizin gözünüzle sorunlara eğilmek, sizin girişimci ruhunuz ve farklı bakış açınızla yarattığınız fikirleri dinlemek bizler için çok değerli. Kaybedeni olmayan bir yarışma, beraber yapabileceğimiz işler için heyecanlıyız” diye konuştu. 

Hackathon’ların sayısı artacak 

Kurumsal bir stratejinin yanı sıra insan ve teknoloji alanlarında da stratejiler geliştirdiklerini belirten Dinçer şunları söyledi: “Dinçer Lojistik olarak zamanın ruhunu yakalamak en önemli hedefimiz. Teknolojik yatırımlar ve ilerlemeler sektörümüz için elbette önem taşıyor ama bunu tek başımıza yapamayız. İşimizin çeşitli modları var, nakliyeden gümrüğe, depolamadan rota optimizasyonuna kadar tüm bunların yapılış biçimlerinde çok çeşitli teknolojilerin, hayal gücümüz kadar karşılığı var. Dönüşüme adapte olmak hepimizin sorumluluğu ve bunu başarının yolu olarak görüyorum. Bunu da genç ve girişimci arkadaşlarımızla başaracağız. Sizde olan bizde, bizde olan ise sizde yok. Bu birleşim bu sebeple çok değerli. Geçtiğimiz yıl start-up’larla bir Demo Day düzenlemiştik. Bu sene de ilk defa bir Hackathon etkinliğinle sizlerle beraberiz. Yıl içerisinde bu tarz etkinliklerimizin sayısını artırmayı ve daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.” 

You may also like