Teknoloji

Dijital dönüşüme yönelik teknolojiler 2022’de etkisini artıracak

Tüm sektörler için önemi günden güne artan dijital dönüşüm uygulamaları, daha verimli iş süreçleri oluşturma sürecinde etkin rol oynuyor.

ABD merkezli araştırma şirketi Gartner’ın verilerine göre, dünya çapındaki bilgi teknolojilerine yönelik harcamaların yüzde 5,5 artışla 2022’de 4,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bu kapsamda, yapay zeka, veri analitiği, siber güvenlik, kurumsal yazılımlar, bulut sistemleri gibi dijital dönüşümü etkileyecek alanlardaki yatırımlar ve gelişmeler önem taşıyor.

“Kompozit yapay zeka uygulamaları öne çıkacak”

İleri analitik şirketi SAS’ın Güneydoğu Avrupa Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Lideri Altan Atabarut, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “kompozit yapay zeka” kavramının 2022’de öne çıkacağını söyledi.

Kompozit yapay zekanın bir iş problemi için en uygun yapay zeka metodolojilerinin “kombinlenerek” kullanılmasına dayandığını aktaran Atabarut, “Tedarik zincirinde yapay zeka kullanımıyla yaşanan dalgalanmaları tahminleyip önlem almak kritik hale gelecek. Türkiye’de lojistik, rotalama, envanter optimizasyonu, fiyatlama optimizasyonu başlıklarının popüler hale geleceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin ekonomisinde de önemli rol oynayan tarım alanında ise hastalıkların oluşup yayılmasını önlemek üzere küçük ve büyük baş hayvanların canlı takibine ilişkin analitik uygulamaların yaygınlaşmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

CBOT Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mete Aktaş da 2022’de yapay zekanın, teknoloji yatırımlarının en fazla yoğunlaştığı alan olmaya devam edeceğini belirterek, “Pandeminin de etkisiyle pek çok şirket yapay zeka tabanlı uygulamaları gündemine aldı. Özellikle diyalogsal yapay zekaya sahip sanal asistanlar ve sesli asistanların öne çıkması ile biz de CBOT olarak 2021 yılını ciddi bir büyüme ile tamamladık. 2017’den beri yükselişte olan chatbot uygulamalarını barındıran diyalogsal yapay zeka çözümleri 2022’de artık çağrı merkezlerinin sesli yanıt sistemleri içerisinde sıkça karşımıza çıkacak. Diyalogsal yapay zekanın 2022 yılında 77,6 milyar dolarlık bir pazar hacmine ulaşması bekleniyor.” değerlendirmesine bulundu.

“Yerli bulut platformlarına ilgi artacak”

Yerel bulut platformlarının da 2022’de öne çıkması bekleniyor. Kişisel Verileri Koruma Kanunu gibi veri regülasyonları nedeniyle şirketlerin yurt dışı verilerinin yerel olarak saklama ihtiyacı yerli bulut servis sağlayıcılarına yönelik talebi artırıyor.

Yerli bulut servisi sağlayıcısı Bulutistan’ın CEO’su Begim Başlıgil, Türkiye’de genel bulut pazarının halihazırda yüzde 24 büyüme kaydettiğini belirterek, 2022 yılına kadar tüm kurumsal pazarın yüzde 50’sinin çoklu bulut kullanmasının beklendiğini vurguladı.

Yeni yılda bulut sağlayıcılara ve ”broker”lara olan talebin artabileceğini dile getiren Başlıgil, şunları kaydetti:

“Hibrit bulut uygulamalarının artması ile bulut orkestrasyon ve bulut yönetimi çözümlerine ihtiyaç duyulabilir. Esneklik ve entegrasyon bir gündem haline gelebilir. Bulutistan olarak, SAP Hana Cloud servis sağlayıcı olarak yüzde 34 pazar payı ile lider durumdayız. 110’dan fazla büyük kurumsal müşterilerimizin SAP Hana Projeleri, Bulutistan üzerinden ilerliyor. 2022’de hedefimiz, pazar payının yüzde 50’sine ulaşmak. Ayrıca pandemi ile hızlanan şirketlerin dijitalleşme ihtiyaçlarının bulut pazarını daha da büyüteceğini öngörüyoruz.”

“Kurumsal yazılım sektörü yeni yılda büyüyecek”

Salgınla birlikte öne çıkan teknolojilerden olan uzaktan kimlik doğrulama teknolojilerinin de yeni yılda daha fazla tercih edilmesi bekleniyor. Kimlik yönetim platformu sağlayıcılarından Identify’ın Global CEO’su Neslihan Özbugutu Ortakasapbaşı, çeşitli raporlara göre, uzaktan kimlik doğrulama pazarının 2026’ya kadar 17 milyar doları aşacağını ve yüzde 22 büyüyeceğini söyledi.

2021’de 1,1 milyar olan uzaktan kimlik doğrulama kontrollerinin sayısının 2026’da 3 katına çıkarak 3,8 milyara yükseleceğini aktaran Ortakasapbaşı, “Uzaktan müşteri ediniminde şu anda ağırlıklı olarak bankacılık ve finans sektöründe süreçler yoğunlaşsa da biz bunun ıslak imza gereken her sektör için vazgeçilmez hale geleceğini biliyoruz. Noterden tapu dairelerine, sigortadan araç kiralamaya, eğlenceye oyuna kadar uzaktan müşteri edinimini konumlandıracak pek çok sektör bulunuyor.” diye konuştu.

You may also like