İş Dünyası Sektör Haberleri

Danfoss, Fosil Yakıtsız 45 Üretim Hattını Çalıştırabiliyor

Danfoss Polonya’daki yeni fabrikasıyla fosil yakıt kullanmadan 45 üretim hattını çalıştırabiliyor. Polonya Grodzisk Kampüsünde yer alan yeni fabrika; elektrikli sistemlerle enerji tasarrufu da sağlıyor.

Küresel karbon emisyonlarının yüzde 39’una endüstriyel kaynaklı enerji tüketimi neden oluyor. Bu yüzden Danfoss, yeni fabrikasını karbon nötr bir gelecek için özel olarak tasarladı. Fabrikanın tüm ısıtma, soğutma, havalandırma sistemleri ve makineleri yeşil enerjiyle çalışıyor, fosil yakıt kullanılmıyor. Yeni fabrika, gelecek iki yıl içinde kampüsün tamamını karbon nötr hale getirme hedefine yaklaştırıyor. 

Makinelerden Kaynaklanan Isının % 83’ü Geri Kazandırılıyor

Danfoss Küresel Hizmetler, Gayrimenkul ve Teknik Danışmanlık Başkanı Martin Oredson Haugaard“Enerji tasarruflu sistemler son derece etkili ve bu etkisini kanıtladı. Örneğin, binanın ısı eşanjörlü iklimlendirme sistemi, makinelerden kaynaklanan ısının yüzde 83’ünü geri kazandırıyor. Bundan daha iyi olamaz” dedi.

Sürdürülebilirliği ‘Core & Clear 2025’ stratejisinin merkezine koyan, Karbondan Arındırma, Döngüsellik ve Çeşitlilik & Kapsayıcılık alanlarında lider pozisyonları alma hedefiyle çalışan Danfoss’un 13 bin 77 metrekarelik alana kurulan yeni fabrikası Danfoss’un Grodzisk’teki mevcut kampüsünün yaklaşık yüzde 35’ini oluşturuyor. Şirketin ayrıca gelecek iki yıl içinde Grodzisk kampüsünün tamamını karbon nötr hale getirme planı yapılıyor. Bu projede de yaklaşım; elektrikli sistemlere geçiş, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı sayesinde enerji verimliliğine odaklanan yeni fabrikayla aynı olacak.

Yeşil Enerji, Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Danfoss Doğu Avrupa Bölgesi Başkanı Adam Jedrzejczak fabrikanın konsepti için; “Aslında en yeşil enerji, kullanmadığımız enerjidir. Bu fabrikada herhangi bir enerji kullanımının arkasında yatan felsefe de bu. Sonuçtan son derece gurur duyuyoruz” dedi.

Yeni fabrikada, makinelerin çalışma prensibinden ortaya çıkan ısının tutularak, yeniden kullanılması da dahil ondan fazla enerji tasarrufu formülü ortaya çıktı. Fabrikanın iklimlendirme sistemi makinelerden gelen ısıyı dönüştürerek, binayı ısıtmak amacıyla kullanılıyor. Bu işlem açığa çıkan sıcak havanın soğuk havayı ısıttığı büyük ısı eşanjörlerinin içinde gerçekleşiyor. Sonuç ise ücretsiz ve daha yeşil enerji kullanımı.

Fabrikanın ısı pompaları ve soğutma grupları da enerji tüketimini azaltmada etkili oluyor. Bu gruplar, hava veya sudan gelen sıcağı ya da soğuğu çekerek, konforlu bir iç ortam sıcaklığı sağlıyor. Ayrıca, gerektiğinde makineleri soğutmak için de kullanılıyor.

You may also like