Yerli bulut ile siber güvenlik verileri yurt içinde kalıyor

Yerli bulut ile siber güvenlik verileri yurt içinde kalıyor

Kritik endüstrilerdeki iletişim ve yerel cihaz verilerini inceleme için yurt dışındaki sunucularına aktaran siber güvenlik çözümleri, verileri Türkiye’de tutması gereken sektörlerdeki BT departmanlarının gözünden kaçabiliyor. Yeni bulut hizmetini tanıtan Keepnet Labs, her koşulda güvenliği artırırken, verilerin de ülkemizde kalmasını sağlıyor.

Yabancı menşeli siber güvenlik çözümleri, güvenlik incelemesi adı altında bazı yerel ve iletişim verilerini yurt dışındaki sunucularında incelemeye alıyor. Kanun ve yönetmeliklerle verilerin tamamının Türkiye’de tutulma zorunluluğu bulunan finans gibi kritik sektörlerde, bu durum BT departmanlarının gözünden kaçabiliyor.

Keepnet Labs, tamamını Türkiye’de geliştirdiği siber güvenlik çözümlerini yerli buluta taşıyor. Böylece finans, sigorta, enerji, havacılık ve kamu gibi alanlarda sistem ve kullanıcı güvenliğini artırıyor.

Her 8 kişiden 1’i veri sızıntısına sebep oluyor

Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkındaki Yönetmelik, bankacılık endüstrisinde kullanılacak bulut sistemlerinin de Türkiye’de konumlandırılmasını zorunlu hale getirdi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yayınladığı Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi ile Kişisel Verileri Koruma Kanunu’ da kamu kurumları, havacılık, sigorta gibi sektörlerde verilerin Türkiye’de kalması ve yerli bulut kullanılmasını tavsiye ediyor.

Keepnet Labs, siber güvenlik çözümlerini Türkiye’de geliştiren ve Yerli Malı sertifikasına sahiptir. Türkiye’deki bulut sistemiyle kolayca ulaşılabilir ve her yerden kullanılabilir güvenlik çözümleri sunuyor.

Kurumların yüzde 85’inin oltalama saldırılarına maruz kaldığını belirten ve her 8 kişiden 1’inin hacker’lar tarafından istenen verileri paylaştığını belirten Keepnet Labs Türkiye Ülke Müdürü Erdinç Balcı, “Oltalama saldırıları, tüm sektörleri olumsuz etkiliyor. Saldırganlar önce çalışanların sistemlerine, daha sonra da şirket ağlarına sızarak kurumların önemli verilerini ele geçirebiliyorlar. Türkiye’de ve dünyada 300’ün üzerinde kurumsal şirketin güvenliğini sağlayan Anti-Phishing platformumuzu Türkiye’de bulut ortamına taşırken, sadece kanun ve düzenlemelere uyumluluk sağlamakla kalmıyoruz, kurum içi sistemlere göre bulutun her an güncel ve çalışır durumda olması avantajını da sağlıyoruz” dedi.

Yerli bulut ile güvenlik çözümü hep güncel kalıyor

Bulut çözümleri, kurum içindeki (on-premise) sistemlere göre sürekli güncel kalma avantajı sağlarken, şirketlerin iç ağından ya da ürünlerin kurulu olduğu sunuculardan kaynaklanan sorunların çözümleri aksatması ihtimalini da tamamen ortadan kaldırıyor. Keepnet Labs tam yedekli altyapı üzerinde ve SLA şartları dahilinde %99,99 oranında “uptime” garantisi sunuyor. Bulut hizmeti, SSL şifrelemesi, IP adreslerine özel erişim kısıtlaması özellikleriyle verilerin en sıkı biçimde korunmasını sağlıyor.

Google+ Linkedin