İş Dünyası Sektör Haberleri

Stellantis ve Amazon, ortak mühendislik ve inovasyon girişimine imza attı

 Elektrikli yatırımlar konusunda bir çok farklı teknoloji firmasıyla ortaklıklar yapan Stellantis, şimdi de Amazon iş birliği ile 2024 yılından itibaren markanın yeni dijital kabin platformu STLA SmartCockpit için yazılım çözümleri oluşturacak.

Stellantis açıklamasına göre, küresel otomotiv ve mobilite dünyasının önde gelen üretici gruplarından Stellantis ve Amazon araç içi deneyimde önemli bir anlaşmaya imza attı. Milyonlarca Stellantis müşterisinin araç içi deneyimini geliştirecek ve ulaşım endüstrisinin yazılım odaklı sürdürülebilir geleceğe geçişini hızlandıracak çok ayaklı, küresel ve uzun vadeli bu anlaşma ile iki global marka bir araya geldi.

Söz konusu anlaşmayla Amazon’un dijital deneyimler, bulut bilişim, yapay zeka (AI), makine öğrenme konularındaki liderliği ve inovasyonu ile Stellantis’in otomotiv mühendisliği uzmanlığı ve 14 araç markalı portföyü bir araya geliyor.

– Sürdürülebilir ulaşım teknolojisi

Mobilite dünyasının en önemli ortaklıklarından biri olan Stellantis, kurulduğu günden bu yana bir otomotiv grubu olmanın çok ötesinde çalışmaları hedeflediğini ortaya koydu. Önemli teknoloji firmaları ile yaptığı anlaşmalar kapsamında sürdürülebilir ulaşım teknolojileri firması olma yolundaki dönüşümüne şimdi de Amazon Devices, Amazon Web Services (AWS) ve Amazon Last Mile olmak üzere farklı çözümleri içeren iş birliği ile devam ediyor. Stellantis ve Amazon, araç geliştirme, bağlı araç içi deneyimleri yaratma ve yeni nesil otomobil yazılım mühendislerinin eğitimi dahil olmak üzere teknoloji ve yazılım konularında iş birliği yapacak. İki şirket, müşterilerin dijital yaşamlarına kusursuz entegre olacak ve düzenli kablosuz (OTA) yazılım güncellemeleriyle zaman içinde katma değer yaratacak yazılım tabanlı ürün ve hizmetler geliştirecek.

– ‘Araçlarımızı kişiselleştirilmiş yaşam alanlarına dönüştüreceğiz’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, ‘Amazon ile birlikte çalışmak hem mevcut yetkinliklerin geliştirilmesine hem de teknoloji liderleriyle kararlı iş birliklerine dayanan yetenek geliştirme yol haritamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu iş birliği, kilit teknoloji platformlarımızdan biri olan STLA SmartCockpit’e önemli bir uzmanlık kazandıracak. Yapay zeka ve bulut çözümlerinden faydalanarak, araçlarımızı kişiselleştirilmiş yaşam alanlarına dönüştüreceğiz ve genel müşteri deneyimini geliştireceğiz. Böylece araçlarımız, sürmediğimiz zamanlarda bile en çok vakit geçirilen, en büyüleyici yerler haline gelecek.’ ifadelerini kullandı.

You may also like